FreiLacke obdržel cenu Responsible Care 2016

VCI vyznamenává firmy chemického průmyslu za výjimečné projekty.

(Baden-Baden) – Letošní ceny Responsible Care v chemickém průmyslu Bádenska-Württemberska putují do Bräunlingenu und Ladenburgu: firma Freilacke a ICL – BK Giulini se pod heslem „Naše nejlepší projekty – 25 let Responsible Care” staly zemskými vítězi.

Co je Responsible Care?

Iniciativa Responsible Care představuje neustálé, na zákonných směrnicích nezávislé, zlepšování ochrany zdraví a životního prostředí a bezpečnosti ve firmách chemického průmyslu. Responsible Care poskytuje nástroje pro management, příklady Good-Practice, informace a doporučení k tématům jako je ochrana životního prostředí, odpovědnost za produkty, bezpečnost práce a ochrana zdraví jakož i bezpečnost při přepravě. Tato iniciativa zahrnuje také dialog k těmto tématům.

Iniciativa, která má budoucnost

V tomto roce slaví Responsible Care v Německu pětadvacetileté jubileum své existence. Za tu dobu tato iniciativa ukázala, že je pružná a plná síly. Současnou a budoucí úlohu Responsible Care je možné vidět jako příspěvek k různým aspektům odpovědného jednání v chemickém průmyslu. Její budoucí úkoly jsou kromě jiného odpovědnost za produkty, energetická hospodárnost a ochrana zdrojů, využívání vody a bezpečnost. Responsible Care je pevnou součástí „chemie na třetí“ (www.chemiehoch3.de).
Vyznamenané projekty podrobně (v abecedním pořadí):

Frei Lacke – čištění obalů ve shodě s VOC šetří zdroje a zlepšuje pracovní podmínky

Bezpečnost práce a provozu jakož i vlastní cíle ochrany životního prostředí mají u Frei Lacke vysokou hodnotu. Zavedením čištění obalů ve shodě s VOC bylo možné dosáhnout ve velké míře úspor zdrojů, zlepšení ochrany životního prostředí a pracovních podmínek.

Výchozím bodem projektu byl v roce 2010 požadavek zlepšit proces čištění nádob k přípravě a výrobě laků. Neboť při čištění nerezových nádob se používalo standardní rozpouštědlo ethylacetát. To způsobovalo vysoké emise VOC, což silně zatěžovalo kvalitu vzduchu. K tomu byla vysoká spotřeba energií z důvodu provozu zařízení na přívod a odvod vzduchu, jehož množství bylo vysoké. Zavedením nového procesu čištění by měla být splněna nová směrnice pro omezení prchavých organických sloučenin.

Zavedením nového rozpouštědla a ve vlastní režii zkonstruovaného zařízení je dnes možné ročně u Frei Lacke ušetřit 86.500 kg ethylacetátu. Emise VOC bylo možné snížit z 30.000 kg ročně na 651 kg, což odpovídá omezení o 98 procent. Kromě silně snížené spotřeby rozpouštědla se i extrémně snížil potenciál ohrožení pracovníků. Frei Lacke tak mohl vyhovět velmi vysokým požadavkům na ochranu životního prostředí a zdraví.