Jednatelé Rainer a Hans-Peter Frei se tak nehlásí jen k místní části Bräunlingenu, ale chtějí zabodovat nejen na hospodářském trhu, ale i na trhu práce. Oba významné cíle, kterých má být dosaženo rozšířením závodu, mají zároveň zachovat třísměnný provoz a zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců. „Ostatně stejně budeme muset v důsledku velkého objemu zakázek až do dokončení výstavby pracovat ve čtyřstěnném provozu. To znamená pracovat i o víkendu“, vysvětluje Rainer Frei a jedním dechem zdůrazňuje: „Tímto směrem neuvažujeme, ale v současné přechodné situaci to nejde jinak.“
Hans-Peter Frei považuje zlepšení pracovních podmínek za elementárně důležité. Na jedné straně poskytnout zaměstnancům ideální pracovní podmínky, na druhé straně možnost zatraktivnit se jako zaměstnavatel. „Kdo chce mít kvalifikované pracovní síly, musí být také schopen nabídnout odpovídající pracovní podmínky“, říká Hans-Peter Frei. K tomu se ještě přidává minimalizace všech emisí jako je prach a hluk. „A to nejen uvnitř, ale zvláště pak pokud se jedná o hluk vně budovy s ohledem na sousedy“.
Konceptem obou jednatelů je, že firma během půldruhého roku v rámci projektové skupiny cca. 15 lidí dle jejich zadání optimalizuje průběh prací. V novostavbě tak budou pracoviště vybavená tak, aby se zlepšil tok materiálu. „Nestavíme jen halu, do které postavíme stroje. Jsou zde naplánované výrobní úkony a teprve podle toho bude vybavena,“ říká Rainer Frei. Firma vychází ve své koncepci z „mistrovského plánu“. Za účasti zaměstnanců se diskutovalo, jak by mělo ideální rozšíření na zelené louce vypadat. „Z toho vycházející ideje jsme propojili s aktuálním stavem a z toho vzešel dnešní koncept“, vysvětluje Hans-Peter Frei.
Rozhodnutí pro rozšíření závodu v Döggingenu však nebylo snadné. „Držíme se zásady, že uděláme vše pro to, abychom zachovali lokalitu výroby“, říká Rainer Frei. Ovšem museli jsme si také položit otázku, zda taková investice má smysl. „Momentálně činí naše exportní kvóta kolem 42 procent, v Döggingenu můžeme efektivně vyrábět a podpora obyvatelstva v regionu je také větší než kdekoliv jinde.“ Z tohoto důvodu jsme se zcela jasně přihlásili k bräunlingenské městské části. Rozšíření budov však s sebou přinese i navýšení počtu personálu. „V současnosti máme v práškové výrobě kolem 90 pracovníků. V důsledku čtyřsměnného provozu budeme muset přijmout kolem 20 zaměstnanců“, říká Hans-Peter Frei. Jakmile bude možné ukončit výrobu o víkendech, budeme vyrábět opět ve třísměnném provozu. Nakolik se situace ohledně příchodu zakázek nezmění, nebude to mít vliv na počet zaměstnanců.
Již půldruhého roku podnik plánuje rozšíření. V polovině roku chce Freilacke podat žádost o stavební povolení a koncem 2016 chce začít s hloubkovými pracemi pro parkoviště. Délku stavby odhadují jednatelé na jeden rok. Začátkem 2018 je naplánována výstavba vnitřních prostor. Na jaře by měl být uveden do provozu sklad v nové budově. A od poloviny 2018 by se měla rozběhnout výroba práškových barev v novostavbě.
Zdroj: Südkurier